راس گیری چک و فاکتور و کاربردهای آن

 

میانگین وزن دار چند چک با تاریخ و مبالغ متفاوت را راس گیری چند چک می گویند.

فرض کنید می خواهیم در یک معامله با استفاده از چکهای با مبلغ و تاریخ های مختلف ، مبلغ ده میلیون ریال را برای ۶ ماه بعد پرداخت کنیم، می توانیم از راس گیری استفاده نموده و چک ها را طوری انتخاب کنیم که راس کلی آنها تاریخ مورد نظر باشد.

راس گیری چک و فاکتور، چند کاربرد دارد :
اول : برای زمانی که می خواهیم وجه فاکتور یا فاکتورهایی را بگیریم یا بدهیم و با مشتری قرار می گذاریم که وجه فاکتور را مثلا ۶ ماهه طی یک یا چند فقره بگیریم یا بدهیم. همیشه مبالغ فاکتور ها پایین نیستند و چنانچه مبالغ فاکتورها بالا باشد، سخت خواهد بود تا تمام مبلغ فاکتورها را طی یک فقره چک صادر و پاس نمود. از این رو مجبور هستیم فاکتورها را طی چند فقره چک با مبالغ و تاریخ های متفاوت تسویه کنیم(به خصوص در کسب و کارهای کوچک و متوسط)، که در این حالت بحث راس گیری چک به وسط می آید.
مثال : در تاریخ ۱۹/۶/۹۷ چند کالا به ارزش ۴۰ میلیون تومان خریداری می کنیم. با خریدار به توافق می رسیم که فاکتور ها ۱۰ روزه تسویه شود.
ما می توانیم یک فقره چک ۴۰ میلیون تومانی به سررسید ۲۹/۶/۹۷ صادر کنیم. که پس از بررسی حساب های بانکی خودمان متوجه میشویم که نمی توانیم تمام مبلغ ۴۰ میلیون تومان را در یک روز پاس بکنیم. پس مجبور هستیم برای تسویه ۴۰ میلیون چند فقره چک صادر و یا چک مشتری خرج کنیم.rasgir

حال اگر مبلغ ۴۰۵,۰۰۰,۰۰۰ را تقسیم بر جمع فاکتور که ۴۰ میلیون تومان است بکنیم به عدد ۱۰ میرسیم. یعنی مبلغ ۴۰میلیون تومان را ۱۰ روزه طبق توافق پرداخت کرده ایم.

نکته : چنانچه قصد داشتیم به جای ۱ فاکتور، چند فاکتور، با تاریخ های متفاوت را تسویه کنیم، می بایست ابتدا راس فاکتورها را محاسبه کنیم تا تاریخ مرجع ما مشخص شود، سپس بقیه مراحل را مانند بالا انجام می دهیم.

دوم : زمانی که چک یا چک هایی را اصطلاحا قبل از سررسید تبدیل به پول نقد می کنیم. یعنی چک یا چکها را می فروشیم. مثلا یک چک یا چند چک با تاریخ سررسید آینده داریم و آنها را به یک شخصی می دهیم و پول نقد دریافت می کنیم. در این حالت درصدی از پول را به عنوان بهره کسر می کنیم.
مثال: می خواهیم ۳ فقره چک دریافتی بالا را به یک نفر بدهیم و پول آن را به صورت نقدی دریافت کنیم. در این صورت معمولا یک درصدی به عنوان بهره از وجه نقد دریافتی کسر می شود (درصد بهره عرفا در بازار ۳% است). اگر راس ۳ فقره چک را محاسبه کنیم تاریخ ۲۹/۶/۹۷ به دست می آید. حال اگر بابت ۳ فقره چک بخواهیم در تاریخ ۱۵/۶/۹۷ به صورت نقد مبلغ چک را دریافت کنیم، بهره آن از طریق فرمول زیر محاسبه می شود :

rasgir2

یعنی اگر بخواهیم در روز ۱۵/۶/۹۷ (۱۰ روز جلوتر از راس چک ها) چک ها را نقد کنیم، ۵۶۰,۰۰۰ تومان بهره آن کسر و مبلغ ۳۹,۴۴۰,۰۰۰ تومان دریافت خواهیم کرد.

در شرکت ها،پخش ها و فروشگاه های بزرگ،معمولا تعداد چک ها یا فاکتورهایی که میبایست راس آن ها محاسبه شود زیاد است و محاسبه راس آن ها زمان بر و پیچیده خواهد بود. بدین منظور می توان از نرم افزار های موبایلی و ویندوزی جهت تسریع محاسبات و بالا بردن دقت محاسبات استفاده نمود. مجموعه تاکسی اپس در سال ۹۵ اپلیکیشن راس گیر چک سایه را در دو نسخه اندروید و آی او اس منتشر نمود. از جمله امکانات آن، می توان به راس گیری چند چک، چند فاکتور و یک چک و محاسبه وام بانکی اشاره کرد. در این اپلیکیشن می‌توانید تاریخ مبدا راس گیری مجزا برای هر چک تعیین کنید و یا راس گیری فاکتور بدون مبلغ انجام دهید. همچنین در پایان محاسبات، می‌توانید نتیجه محاسبات را به اشتراک بزارید و رسید چاپی آن را دریافت کنید.

نسخه iOS :

دریافت از سیب :

3

 

نسخه اندروید :

دریافت از گوگل پلی :

Google_Play_symbol_2016

دریافت از مایکت :

دریافت از کافه بازار :

1390411871_bazaar-android-market-logo

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *