راس گیری چک و فاکتور و کاربردهای آن

 

میانگین وزن دار چند چک با تاریخ و مبالغ متفاوت را راس گیری چند چک می گویند.

فرض کنید می خواهیم در یک معامله با استفاده از چکهای با مبلغ و تاریخ های مختلف ، مبلغ ده میلیون ریال را برای ۶ ماه بعد پرداخت کنیم، می توانیم از راس گیری استفاده نموده و چک ها را طوری انتخاب کنیم که راس کلی آنها تاریخ مورد نظر باشد.

راس گیری چک و فاکتور، چند کاربرد دارد :
اول : برای زمانی که می خواهیم وجه فاکتور یا فاکتورهایی را بگیریم یا بدهیم و با مشتری قرار می گذاریم که وجه فاکتور را مثلا ۶ ماهه طی یک یا چند فقره بگیریم یا بدهیم. همیشه مبالغ فاکتور ها پایین نیستند و چنانچه مبالغ فاکتورها بالا باشد، سخت خواهد بود تا تمام مبلغ فاکتورها را طی یک فقره چک صادر و پاس نمود. از این رو مجبور هستیم فاکتورها را طی چند فقره چک با مبالغ و تاریخ های متفاوت تسویه کنیم(به خصوص در کسب و کارهای کوچک و متوسط)، که در این حالت بحث راس گیری چک به وسط می آید.
مثال : در تاریخ ۱۹/۶/۹۷ چند کالا به ارزش ۴۰ میلیون تومان خریداری می کنیم. با خریدار به توافق می رسیم که فاکتور ها ۱۰ روزه تسویه شود.
ما می توانیم یک فقره چک ۴۰ میلیون تومانی به سررسید ۲۹/۶/۹۷ صادر کنیم. که پس از بررسی حساب های بانکی خودمان متوجه میشویم که نمی توانیم تمام مبلغ ۴۰ میلیون تومان را در یک روز پاس بکنیم. پس مجبور هستیم برای تسویه ۴۰ میلیون چند فقره چک صادر و یا چک مشتری خرج کنیم.rasgir

حال اگر مبلغ ۴۰۵,۰۰۰,۰۰۰ را تقسیم بر جمع فاکتور که ۴۰ میلیون تومان است بکنیم به عدد ۱۰ میرسیم. یعنی مبلغ ۴۰میلیون تومان را ۱۰ روزه طبق توافق پرداخت کرده ایم.

نکته : چنانچه قصد داشتیم به جای ۱ فاکتور، چند فاکتور، با تاریخ های متفاوت را تسویه کنیم، می بایست ابتدا راس فاکتورها را محاسبه کنیم تا تاریخ مرجع ما مشخص شود، سپس بقیه مراحل را مانند بالا انجام می دهیم.

دوم : زمانی که چک یا چک هایی را اصطلاحا قبل از سررسید تبدیل به پول نقد می کنیم. یعنی چک یا چکها را می فروشیم. مثلا یک چک یا چند چک با تاریخ سررسید آینده داریم و آنها را به یک شخصی می دهیم و پول نقد دریافت می کنیم. در این حالت درصدی از پول را به عنوان بهره کسر می کنیم.
مثال: می خواهیم ۳ فقره چک دریافتی بالا را به یک نفر بدهیم و پول آن را به صورت نقدی دریافت کنیم. در این صورت معمولا یک درصدی به عنوان بهره از وجه نقد دریافتی کسر می شود (درصد بهره عرفا در بازار ۳% است). اگر راس ۳ فقره چک را محاسبه کنیم تاریخ ۲۹/۶/۹۷ به دست می آید. حال اگر بابت ۳ فقره چک بخواهیم در تاریخ ۱۵/۶/۹۷ به صورت نقد مبلغ چک را دریافت کنیم، بهره آن از طریق فرمول زیر محاسبه می شود :

rasgir2

یعنی اگر بخواهیم در روز ۱۵/۶/۹۷ (۱۰ روز جلوتر از راس چک ها) چک ها را نقد کنیم، ۵۶۰,۰۰۰ تومان بهره آن کسر و مبلغ ۳۹,۴۴۰,۰۰۰ تومان دریافت خواهیم کرد.

در شرکت ها،پخش ها و فروشگاه های بزرگ،معمولا تعداد چک ها یا فاکتورهایی که میبایست راس آن ها محاسبه شود زیاد است و محاسبه راس آن ها زمان بر و پیچیده خواهد بود. بدین منظور می توان از نرم افزار های موبایلی و ویندوزی جهت تسریع محاسبات و بالا بردن دقت محاسبات استفاده نمود. مجموعه تاکسی اپس در سال ۹۵ اپلیکیشن راس گیر چک سایه را در دو نسخه اندروید و آی او اس منتشر نمود. از جمله امکانات آن، می توان به راس گیری چند چک، چند فاکتور و یک چک و محاسبه وام بانکی اشاره کرد. در این اپلیکیشن می‌توانید تاریخ مبدا راس گیری مجزا برای هر چک تعیین کنید و یا راس گیری فاکتور بدون مبلغ انجام دهید. همچنین در پایان محاسبات، می‌توانید نتیجه محاسبات را به اشتراک بزارید و رسید چاپی آن را دریافت کنید.

نسخه iOS :

دریافت از سیب :

3

 

نسخه اندروید :

دریافت از گوگل پلی :

Google_Play_symbol_2016

دریافت از مایکت :

دریافت از کافه بازار :

1390411871_bazaar-android-market-logo

سامسونگ تولید انبوه تراشه ۱۶ گیگابایتی GDDR6 برای نسل بعدی کارت های گرافیک را آغاز کرد

 

کارت گرافیکی
شرکت سامسونگ رسما خبر از تولید انبوه تراشه ۱۶ گیگابایتی GDDR6 خود برای استفاده در نسل جدید کارت های گرافیک خبر داد. این تراشه ۱۰ نانومتری بوده و ظرفیت ۱۶ گیگابایتی را ارائه می‌کند.

سامسونگ روز گذشته رسما اعلام کرده است که تولید انبوه نخستین تراشه GDDR6 شانزده گیگابایتی خودش را برای استفاده توسط نسل بعدی کارت های گرافیک مختص اتومبیل‌ها، شبکه و سیستم‌های هوش مصنوعی آغاز کرده است.
این شرکت برای نخستین بار زمانی که ماه گذشته از رم ۸ گیگابیت DDR4 خود را پرده برداری کرد، رسما از تولید انبوه تراشه ۱۶ گیگابایتی GDDR6خود خبر داده بود.

کارت گرافیکی : قابلیت‌های تراشه ۱۶ گیگابایتی GDDR6

این تراشه‌ها مبتنی بر تکنولوژی پردازش پیشرفته ۱۰ نانومتری سامسونگ به تولید خواهند رسید و از تراکم ۱۶ گیگابایتی برخودرار است.
که دو برابر تراکم ۸ گیگابایتی تراشه ۲۰ نانومتری GDDR5 سامسونگ است. این تراشه جدید با سرعت ۱۸ گیگابیت بر ثانیه به انجام وظیفه می‌پردازد و انتقال اطلاعات را تا ۷۲ گیگابایت بر ثانیه انجام می‌دهد که دو برابر نسل پیشین خودش است.

تراشه ۱۶ گیگابایتی GDDR6 سامسونگ همچنین قدرت کارآمدی را همراه با طراحی مدار کم قدرت خود ارائه می‌کند.
این چیپ ۱٫۳۵ ولت مصرف می‌کند که نسبت به نسل پیشین خود ۳۵ درصد کم مصرف‌تر است. سامسونگ همچنین ۳۰ درصد افزایش بهره‌وری را در تولید این تراشه نسبت به تراشه ۲۰ نانومتری نسل پیش به ارمغان آورده است.
سامسونگ می‌گوید که تولید فوری تراشه ۱۶ گیگابایتی GDDR6 آن‌ها نقش مهمی را در زمان آغاز عرضه کارت های گرافیک نسل بعد ایفا خواهد کرد. این تراشه به طور گسترده در زمینه‌هایی نظیر پردازش ۸K Ultra HD، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و همچنین برنامه های کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نام تجاری هواوی P11 به ثبت رسید

 

هواوی پی 11
هواوی پی ۱۱

نام تجاری هواوی P11 توسط این گوشی‌ساز چینی به ثبت رسید. پیش از این نام هواوی P20 به ثبت رسیده بود و به همین دلیل پرچمدار ۲۰۱۸ شرکت را با همین نام می‌شناختیم. اما در نهایت بین هواوی پی ۱۱ و پی ۲۰ کدام یک نام پرچمدار آتی سری P خواهد بود؟

با نزدیک شدن به زمان معرفی پرچمداران جدید، نه تنها درباره مشخصات فنی آن‌ها، بلکه درباره نامشان نیز با شک و تردید رو به رو می‌شویم. بزرگترین گوشی‌ساز چینی چندی پیش نام تجاری هواوی P20 را به ثبت رساند، به همین دلیل تصور کردیم نام پرچمدار جدید این شرکت از سری P به عنوان جانشین P10، همین مورد خواهد بود. با این حال هنوز درباره نحوه نام‌گذاری آن شک داشتیم. اکنون که نام تجاری هواوی P11 نیز به ثبت رسیده است، بیش از پیش سردرگم شده‌ایم!

این نام در کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلستان، تایوان، هنگ کنگ و دیگر کشورها به ثبت رسیده است. این در حالی است که نام تجاری هواوی پی ۲۰ مدتی قبل تنها در آمریکا ثبت شده بود. این موضوع نشان می‌دهد پرچمدار جدید هواوی به احتمال بسیار زیاد هواویP 11 نام خواهد گرفت.

آی‌اواس ۱۱٫۲٫۵ عرضه شد؛ نگاهی به ویژگی‌های جدید و تغییرات

 

آی او اس 11.2.5

آی او اس ۱۱٫۲٫۵

شب گذشته اپل سرانجام بعد از عرضه هفت نسخه بتا، نسخه نهایی آی او اس ۱۱٫۲٫۵ را منتشر کرد. در این نسخه شاهد اضافه شده امکانات بخصوصی نیستیم و بیشتر هدف از انتشار آن، آماده شدن دستگاه‌های مبتنی بر iOS برای سازگاری با اسپیکر هوشمند هوم پاد و همچنین برطرف شدن مشکلات امنیتی نسخه‌های قبل است.

یکی از مشکلات امنیتی نسخه‌های قبلی که با نام ChaiOS شناخته می‌شود، باعث می‌شد تا دستگاه هنگام دریافت لینک مخرب در برنامه‌های پیام‌رسان و باز کردن آن کرش کند. درواقع این حفره امنیتی باعث افزایش بیش از حد لود پردازنده می‌شد و به کاربر فرصت بستن لینک را نمی‌داد. خوشبختانه این مشکل در iOS 11.2.5 برطرف شده و اپل توصیه می‌کند همه کاربران این به‌روزرسانی را دریافت کنند.

اما قابلیت جالبی نیز در این نسخه به سیری اضافه شده است. در آی او اس ۱۱٫۲٫۵ می‌توانید از سیری بخواهید تا خلاصه‌ای از اخبار روز را برایتان بخواند. بدین‌ترتیب با ارسال فرمان play the news، سیری شروع به خواندن پادکست‌های کوتاه از منابع مختلف خبری مانند CNN, NPR, Washington Post و … می‌کند. اما در حال حاضر این قابلیت تنها روی دستگاه‌هایی که ریجن آنها روی کشورهای امریکا، بریتانیا و استرلیا تنظیم شده باشد کار می‌کند.

غیر از موارد مذکور، نکته قابل ذکر دیگری درباره این آپدیت به چشم نمی‌خورد. در عدد بنچمارک‌ها در این نسخه روی دستگاه‌های جدید تغییری دیده نمی‌شود و در مورد مصرف باتری نیز با گذشت چند روز می‌توان اظهار نظر کرد.

پیش از این اپل قول داده بود در آپدیت جدید آی‌اواس امکان غیرفعال کردن مدیریت توان را برای جلوگیری از کند شدن دستگاه‌های قدیمی ارائه کند اما حداقل در این نسخه خبری از ویژگی مذکور نیست. احتمالا باید در ورژن‌های بعدی منتظر این امکان باشیم.

روش به روز رسانی دستگاه

برای به‌روزرسانی دستگاه خود کافیست مسیر Settings > General > Software Update را طی کنید. برای اطمینان بیشتر بهتر است قبل از آپدیت یک نسخه پشتیبان از اطلاعات دستگاه خود با کمک آیتونز تهیه کنید.

آیفون ۲۰۱۸ بدون دوربین سه بعدی و ارزان‌تر خواهد بود

 

آیفون 2018

آیفون ۲۰۱۸

شرکت اپل در سال ۲۰۱۷ از گوشی پرچم‌دار جدید خود، آیفون ۱۰ (iPhone X) رونمایی کرد که به سیستم‌ تشخیص چهره Face ID مجهز شده است. کوپرتینویی‌ها برای دوربین سلفی جلوی گوشی جدید خود از دوربین TrueDepth استفاده کرده‌اند.

البته مینگ‌‌چی کو، تحلیل‌گر شناخته‌شده‌ی مؤسسه KGI Securities ادعا می‌کند که شرکت اپل آیفون‌های ۲۰۱۸ خود را به دوربین اصلی TrueDepth مجهز نخواهد کرد. این تحلیل‌گر پیش‌تر پیش‌بینی کرده بود که اپل در سال ۲۰۱۸، آیفون‌های جدید خود را با دوربین اصلی TrueDepth ارائه می‌دهد؛ اما به‌ نظر می‌رسد که گمانه‌زنی وی تغییر کرده و حال مدعی است کوپرتینویی‌ها تصمیم دارند برای سال ۲۰۱۸، روی عرضه مدل‌های جدید آیفون در بازه زمانی مقرر و بدون تأخیر متمرکز شوند.

کاهش هزینه های آیفون

یکی از مواردی که اپل برای آیفون‌های ۲۰۱۸ به دنبال آن است، «کاهش هزینه‌ها و قیمت فروش» پرچم‌داران جدید خود خواهد بود. برچسب قیمتی ۹۹۹ دلاری آیفون ۱۰ به نظر بسیاری غیر منصفانه است؛ اما نشانه‌ای از فناوری پیشرفته و گران‌قیمت پرچم‌دار جدید اپل محسوب می‌شود.

براساس گزارش جدید مینگ‌چی کو، اپل در نظر دارد با عرضه محصولات بیشتری از سری «آیفون ۱۰» مشتریان بیشتری را برای خریداری گوشی‌های هوشمند خود مجاب کند. در همین رابطه، بد نیست اشاره کنیم که اپل سه مدل آیفون در سال آینده عرضه خواهد کرد که حداقل دو مدل به صفحه‌نمایش اولد مجهز شده است؛ آیفون‌های جدید اپل با صفحه‌نمایش ۵.۸ اینچی و ۶.۴ اینچی عرضه خواهند شد که مانند آیفون ۱۰ فاقد لبه هستند.

آن‌طور که مینگ‌چی عنوان می‌کند، دوربین TrueDepth به آیفون‌های جدید راه پیدا نخواهد کرد؛ زیرا سیستم دوربین فعلی گوشی‌های آیفون، عملکردی به‌مراتب بهتر از گوشی‌های هوشمند ساخته‌شده توسط سازندگان دیگر دارد. در همین رابطه، تحلیل‌گر مؤسسه KGI Securities اعلام کرده است:

اعتقاد داریم که سیستم تشخیص سه‌بعدی یکپارچه و طراحی بدون لبه آیفون ۱۰، فراتر از رقبا است؛ حداقل برای یک سال، می‌توان این ادعا را مطرح کرد. بنابراین نیازی به ارتقاء چشمگیر آیفون‌های ۲۰۱۸ وجود ندارد.

در صورتی‌که اپل بتواند مشکلات موجود در تأمین سخت‌افزار لازم را برای دوربین TrueDepth برطرف کند، این قابلیت به دوربین اصلی آیفون‌ها نیز راه خواهد یافت؛ زیرا این تغییر به بهبود عملکرد برنامه‌های مبتنی بر واقعیت افزوده و بهبود قابلیت تشخیص سه‌بعدی کمک می‌کند. دوربین TrueDepth آیفون ۱۰ از مادون قرمز برای تصویربرداری سه‌بعدی از چهره کاربر استفاده می‌کند که به بهبود سیستم احراز هویت کاربران در این مدل منجر شده است.

آیفون با صفحه LCD

در رابطه با سومین مدل احتمالی از گوشی‌های آیفون سال ۲۰۱۸ اعلام شده است که شاید یک مدل با صفحه‌نمایش کشیده‌ی ساخت ژاپن دیسپلی عرضه شود. اپل همچنان به دنبال عرضه حداقل یک گوشی آیفون با پنل صفحه‌نمایش LCD است که می‌تواند با قیمتی کم‌تر از مدل‌‌های دیگر وارد بازار شود.

منبع: سایت زومیت

عرضه ۲۹ میلیون آیفون ایکس در فصل چهارم ۲۰۱۷

 

آیفون ایکس

آیفون ایکس

گزارش مؤسسه‌ی تحقیقاتی Canalys حکایت از آن دارد که اپل در سه‌ماهه‌ی پایانی سال گذشته‌ی میلادی، ۲۹ میلیون آیفون ۱۰ روانه‌ی بازار کرده‌ که از این تعداد، ۷ میلیون دستگاه، نزدیک به یک‌چهارم آن‌ها در بازار چین عرضه شده است. تحلیل‌گران مؤسسه‌ی Canalys معتقدند که دو عامل به فروش قابل توجه پرچم‌دار جدید اپل کمک کرده است؛ نخست بازارهایی که در آن کاربران امکان خرید اقساطی آیفون ۱۰ را دارند، با مشاهده‌ی برچسب قیمتی چهار رقمی این گوشی دلسرد نشده‌اند و در عوض روی شرایط پرداخت ماهانه‌ی مبلغ خرید آن تمرکز کرده‌اند. ثانیا، کاربرانی که در فراهم‌ کردن مبلغ خرید این گوشی دچار مشکل هستند، می‌توانند با تعویض گوشی فعلی خود هزینه‌ها را جبران کنند.

یکی از مزیت‌های استراتژی فروش اپل، این است که تعداد فزاینده‌ای از کاربران، به ارزش فعلی گوشی‌ هوشمند قدیمی خود پی می‌برند و نسبت به شرکت در برنامه‌های تعویض گوشی جهت جبران قیمت بالای آیفون ۱۰ اقدام می‌کنند.

با این همه، به اعتقاد Canalys، عرضه‌ی ۲۹ میلیون iPhone X پایین‌تر از حد انتظار بوده است و بخش عمده‌ای از این مسئله به وقفه‌ی بین عرضه‌ی آیفون ۸ و آیفون ۱۰ و محدودیت در تأمین قطعات پرچم‌دار خاص کوپرتینونشین‌ها بازمی‌گردد.

مدل‌های پیشین آیفون نظیر آیفون اس‌ایی، ۶ اس و ۷ نیز فروش خوبی را تجربه کرده‌اند و این موضوع، درستی استراتژی فروش اپل را نشان می‌دهد.

مدل‌های قدیمی آیفون

مدل‌های قدیمی کماکان در نزد آن دسته از کاربرانی که به‌دنبال توجیه اقتصادی هستند، ارزشمند و محبوب محسوب می‌شوند. تان‌آن ان‌گوین، تحلیل‌گر مؤسسه‌ی Canalys، در این خصوص می‌گوید:

اپل به‌ لطف تغییراتی که طی فصل سوم سال گذشته‌ی میلادی در لیست محصولات خود اِعمال کرد، بهترین عملکرد در تاریخ این شرکت را تجربه می‌کند. این استراتژی، میزان ریسک اپل را حین ارتقاء آیفون به‌‌لحاظ طراحی و تجربه‌ی کاربری محدود می‌کند. درحالی‌که فناوری‌های جدید نظیر فیس‌آی‌دی و نمایشگرهای بدون حاشیه، برچسب قیمتی ۹۹۹ دلاری آیفون را توجیه‌پذیر می‌کنند و اپل را در میدان رقابت با سامسونگ، هواوی و گوگل نگه می‌دارند، داشتن لیستی گسترده از محصولات به کوپرتینونشین‌ها اجازه می‌دهد که به اهداف فروش خود دست یابند و از جایگاه خود در بازار محصولات بالارده محافظت کنند.

یکی از پژوهش‌های CIRP نشان می‌دهد که آیفون ۸، ۸ پلاس و آیفون ۱۰ در مجموع، ۶۱ درصد از فروش آیفون در آمریکا طی فصل چهارم ۲۰۱۷ را شکل می‌دهند. داده‌های تحلیلی حکایت از آن دارند که اپل رتبه‌ی یک فعال‌سازی گوشی تا تعطیلات کریسمس را در اختیار داشته است و بررسی‌های کانتار نشان می‌دهند آیفون ۸، ۸ پلاس و آیفون ۱۰، سه گوشی پرفروش آمریکا در ماه نوامبر بوده‌اند.

سایت Zoomit

آیفون ۸

 

آیفون ۸آیفون 8

از آیفون ۸  تصاویری در شبکه اجتماعی Reddit منتشر شد که جزییاتی از بخش های عقب و جلوی آیفون را فاش کرده و برخی اطلاعات جالبی نیز به همراه دارند.

تصاویر لو رفته همچنین نشانه‌هایی از وجود شارژ بی‌سیم در آیفون ۷s و آیفون را تایید می‌کنند.

در این تصاویر خبری از کلید هوم در پنل جلو یا حسگر Touch ID در پنل پشت گوشی نیست.

روی کیس شفاف یادشده، بریدگی نسبتا بزرگی برای دوربین دوگانه تعبیه شده است و در لبه‌ی سمت چپ آن نیز بریدگی بلند دیگری وجود دارد که احتمالا برای کلید پاور در نظر گرفته شده است.

پیش‌بینی می‌شود که اپل گوشی‌های آیفون ۸ و آیفون ۷ اس را اواسط ماه سپتامبر معرفی و چند هفته‌‌ی بعد، عرضه‌ی آن‌ها را آغاز کند.

منابع خبر:

سایت Gadgetnews

سایت Zoomit

سایت Gsm

تلویزیون ۴k

 

تلویزیون 4k

بزرگترین تلویزیون ۴k  جهان

بزرگترین تلویزیون ۴k جهان توسط C Seed که یک شرکت اتریشی است ساخته شد. این تلویزیون صفحه نمایشی به اندازه ی ۲۶۲ اینچ دارد و قیمتی نزدیک نیم ملیون یورو. 

هدف تولید این تلویزیون ۸۰۰ کیلویی استفاده ی خانگی بوده است.

این تلویزون شامل یک محافظ فابریک که مسئولیت نگهداری تلویزیون را دارد، برعهده دارد. محافظی که از راه دور نیز کنترل می‌شود.

طبق سایت gadget news این تلویزیون “از ۶ تا ۱۰ اسپیکر سینمای خانگی بهره می‌برد و صدای آن متناسب با این که در حال تماشای چه نوع موسیقی یا برنامه‌ای هستید، تنظیم می‌شود.این تلویزیون غول‌پیکر، ابعادی معادل ۶٫۶۵ متر قطر، ۶٫۱۴ متر طول و ۲٫۵۷ متر عرض بوده و قدرت نمایش آن با وضوح ۴K، تحول عظیمی را در صنعت طراحی و تولید تلویزیون ایجاد کرده است. همچنین این نمایشگر ۲۶۲ اینچی از فناوری Black LED با نسبت کنتراست ۵۰۰۰ به ۱ بهره می‌برد.”

این تلویزیون غول پیکر علاوه بر هزینه ی خرید بسیار هزینه نصب و راه اندازی نزدیک ۳۵ هزار یورو دارد.

این اولین باری است که همچین کیفیتی برای تلویزون های خانگی عرضه می شود. در حال حاظر تنها رقیب این تلویزیون پرده های سینما است.

منابع خبر:

سایت Gadgetnews

سایت Isna

سایت Itresan

سایت digiato

برای اطلاعات بیشتر به سایت های زیر مراجعه نمایید:

سایت Newatlas

سایت cseed

گوگل اسیستنت

 

عرضه گوگل اسیستنت در سال ۲۰۱۷گوگل اسیستنت

گوگل اسیستنت به‌زودی برای تمامی گوشی‌های مجهز به اندروید ۶ و بعد از آن، در دسترس خواهد بود و این حرکتی هوشمندانه از طرف گوگل است.

زمانی که گوشی پیکسل با Assistant معرفی شد، کارشناسان خبره‌ی صنعت فناوری بر این باور بودند که این سرویس به‌زودی برای تمامی گوشی‌های هوشمند عرضه خواهد شد. دلیل اصلی این پیش‌بینی، این بود که این سرویس برای بقا به اطلاعات و داده نیاز دارد. بنابراین، انحصاری نگه‌داشتن آن برای گوشی‌های گوگل یا Android TV می‌تواند مانع رشد آن شود. در نتیجه، گوگل تصمیم گرفت این دستیار را برای ۳۰۰ میلیون دستگاه گلکسی فروخته‌شده نیز عرضه کند و رشد آن را با سرعتی بیش از پیش جلو ببرد.

عرضه‌ی گوگل اسیستنت برای همه‌ی گوشی‌های گلکسی و دیگر گوشی‌های هوشمند، برای کاربران نیز مفید خواهد بود. کاربران به‌راحتی می‌توانند دستیار صوتی خود را انتخاب کنند و با افزایش تعداد آن‌ها، این دستیار هوشمند پیشرفته‌تر نیز خواهد شد.

منبع خبر:

سایت zoomit

برای خواندن بیشتر به سایت زیر مراجعه نمایید:

سایت androidcentral

برای اطلاعات بیشتر درباره ی گوشی های پیکسل می توانید به سایت زیر مراجعه نمایید:

سایت madeby.google

همچنین برای اطلاع دقیق درباره ی گوگل اسیستنت به سایت زیر مراجعه نمایید:

سایت گوگل اسیستنت

 

شماره شبا

 

شماره شبا چیست؟

شماره شبا عبارت است از شماره حساب بـانکی ایران، که به منظور تسهیل و استانداردسازی مبادلات بین بانکی و بین‌المللی بانکهای کشور در این مستند تعریف و تبیین شده و در تمام سامانه‌های پرداخت بین بانکی منحصراً از این نوع حساب استفاده می‌شود.  «شبا» مستقل از نظام شماره‌گذاری داخلی هر یک از بانکها است، اما در محاسبه «شبا» از شماره حساب مربوط به نظام شماره‌گذاری داخلی بانکها استفاده به عمل می‌آید.

ارقام کنترلی: 

عبارتند از ارقامی که به منظور حصول اطمینان از دریافت و ارسال کامل و بدون نقص یا تحریف «شبا»، بر مبنای مندرجات درونی «شبا» محاسبه و به عنوان بخش الزامی «شبا» بدان افزوده می‌شوند. دریافت کننده «شبا» با استفاده از ارقام کنترلی و رمزگشایی آن به روشی که در این مستند ذکر می‌شود، می‌تواند در خصوص صحت و عدم تحریف مندرجات درونی «شبا» اطمینان حاصل کند.

قواعد ساختاری شبا:

  • هر کاراکتر تنها می‌تواند یکی از حروف بزرگ الفبای انگلیسی [A-Z] یا یک رقم انگلیسی[۰-۹] باشد
  • استفاده از هیچ کاراکتر دیگری، از جمله اعداد و حروف فارسی مجاز نیست
  • طول شبا دقیقا باید معادل ۲۶ کاراکتر باشد. شماره‌های کمتر یا بیشتر از ۲۶ کاراکتر مجاز نیستند
  • استفاده از حروف تنها برای کد کشور (دو رقم سمت چپ شبا) مجاز است
  • بقیه اجزای شبا تنها می‌تواند در برگیرنده اعداد باشد.

نمایش شبا:

نمایش در سیستمهای رایانه‌ای: در سیستمهای رایانه‌ای، شبا مانند نمونه زیر، به صورت یکپارچه و بدون فاصله نمایش داده می‌شود، مانند این نمونه: 
 IR062960000000100324200001 
نمایش در اشکال نوشتاری: در اشکال نوشتاری، مانند فرمها و نامه‌ها،  از سمت چپ، بین هر چهار کاراکتر، یک فاصله قرار می‌گیرد. در نتیجه کد شبا در فرم نوشتاری شامل ۶ دسته چهار کاراکتری و یک دسته ۲ کاراکتری در سمت راست خواهد بود.  به عنوان مثال شبای مذکور در بند فوق به صورت زیر نوشته می‌شود:
IR062960000000100324200001

اپلیکیشن دسته چک :

اپلیکیشن دسته چک علاوه بر تعریف و دسته بندی چک قادر به محاسبه شماره شبا نیز می باشد برای دیدن توضیحات بیشتر این اپ به لینک زیر مراجعه نمایید:

منبع نوشته: